BORD, sengustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900.

Målat och bronserat trä. Kopplade, kannelerade ben med dekor av kvinnomaskaroner i hörnen. Skiva av sten. Längd 100 cm, bredd 65 cm, höjd 78 cm.

Bruksskick. Senare målning. Färgbortfall. Nagg. Sprickor. Avslag. Lagningar. Dekorbortfall.

Utropspris
7 000 SEK