Johan Lindgren

(Sverige, 1746-1800)
Johan Lindgren
(Sverige, 1746-1800)

SOFFA, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk.

Signerad ILG, samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Målad. Skuren dekor. Lös stoppad sits samt ryggdynor. Längd ca 240, bredd 73, höjd 91, sitthöjd 48 cm

Renoverad med senare målning och klädsel (troligen tidigt 1900-tal). Rester av underliggande originalfärg. Klädsel med skador. Ben med lagningar och sprickor.

Utropspris
5 000 SEK