MATTA, rölakan, 234 x 170,5 cm, 1900-talets andra hälft.

Ljusbrunmelerad randmönstrad botten med trappstegsornament i rosa, benvitt och brunt. Bred randig bård med mönster som ovan samt andra abstrakta ornament.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar.

Utropspris
1 500 SEK