Riklig förgylld dekor mot röd botten, med motiv av växter, höjd ca 128 cm
Omarbetad, möjligen från en liturgisk rysk ortodox klädedräkt. Slitage, smärre lösa trådar.
From the Collection of Emil Hultmark.