KAFTAN, möjligen Ryssland, 1900-talets första hälft.

Riklig förgylld dekor mot röd botten, med motiv av växter, höjd ca 128 cm

Omarbetad, möjligen från en liturgisk rysk ortodox klädedräkt. Slitage, smärre lösa trådar.

Proveniens

From the Collection of Emil Hultmark.

Utropspris
2 000 SEK