Brickmärkt Stone's Patent i lådan. Mahogny med intarsiadekor. Utdragbar läderklädd skiva ovanför fackinredning med bläckhorn, uppskjutande mekanism. Raka nedåt avsmalnande ben. Längd 81 bredd 54, utskjutet bredd 69, höjd 77, med uppskjutet lådfack höjd ca 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken.