TOBIAS CONRADI LOTTER. Karta, koppargravyr, 1700-talets mitt.

"XVII Belgien provinsen sive Germaniae inferioris Brisis temporiu circulu Burgundicu S.R.I ... .." Karta över Nederländerna, Belgien och Luxemburg, de 17 provinserna. Samt två allegoriska bilder utsmyckad med de 17 vapensköldarna. Delvis kolorerad. Bildmått 60x51 cm.

Ej examinerad ur ram. Veck i nedre vänstra hörnet. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
2 000 SEK