AMPEL/TAKLAMPA, mässing och målat glas, sent 1800 tal.

Kupa av handmålat blåtonat glas. Landskapsmotiv. Stomme och kedjor av förgylld metall. Rik bladdekor samt avslutande krona med färgade stenar. Höjd 53 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Några stenar saknas samt är lösa. Smutsig. Repor.

Utropspris
3 000 SEK