SLAGBORD, allmoge, 1800-tal

SLAGBORD, allmoge, 1800-tal

Furu. Oval form. Två klaffar med enkla grindar. En låda. Längd med uppfällda klaffar 175 cm, längd med nedfällda klaffar 62 cm, bredd 119 cm, höjd 77 cm.

Åldersrelaterat slitage. Sprickor i skiva samt repor och märken i skiva och underrede. Maskstungen.

Utropspris
2 000 SEK