- Felix Bidemback / Felice Bidembachio 'Promptuarii Exequialis Pars Posterior: Continens Centurias II...', Frankfurt 1625.
- 'L. A. Florus cum notis integris Cl. Salmasii et selectissimis variorum accurante S.M.D.C.-gadditus etiam L. Ampelius ex bibliotheca Cl. Salmasii'. Elzevir Amsterdam 1674.
- Jan Minell / Johan Minelli ' M. tulli ciceronis XII Orationes Selectae...', Leipzig 1761.
Bidemback: band med slitage, skador fläckar; inlagan loss ur pärmen, textförlust i hörnen på sista 20-30 sidorna + registret.
L A Florus: band och inlaga med slitage, smärre skador och fläckar; titelblad saknas.
Jan Minell: slitage, inlagan loss i pärmen.