SALONGSBORD, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Fanerat samt med intarsiadekor. Sargen med lådor. Sidorna med uppfällbara klaffar. Beslag av brons. Längd 97, bredd 51, höjd 75 cm.

Smärre skador, slitage och lagningar. Lås saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK