Fanerat samt med intarsiadekor. Sargen med lådor. Sidorna med uppfällbara klaffar. Beslag av brons. Längd 97, bredd 51, höjd 75 cm.
Smärre skador, slitage och lagningar. Lås saknas. Nyckel saknas.