BORDSPENDYL, brons, senempire, 1800-talets mitt.

Bronserad och förgylld. Urtavla av vitmetall. Sockeln fanerad och med intarsiadekor. Glashuv. Nyckel och pendel medföljer. Bredd 28. Djup 11. Höjd 43 cm. Bredd inklusive sockel och glashuv ca 37. Djup 17. Höjd ca 52 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och skador såsom svärtad urtavla och slitage på förgyllningen. Baksida till urhus saknas. Ej funktionstestad. Sockeln med torrsprickor samt fanerskador.

Utropspris
8 000 SEK