FOLKE OHLSSON, fåtölj, "Profil", Dux Ljungs Industrier, 1960-tal.
Stomme av bok. Fast stoppad rygg, Lös plymå i sits. Sitthöjd ca 40, höjd 97, bredd 87, djup 70 cm
Slitage. Skador i textilen. Märken. Fläckar.