Design
1086633

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Furu. Spjälade ryggar. Sitthöjd 43 cm.

Bruksskick. Förstärkningar vid benens fästen. Märken. Fläckar/smuts. Mindre avslag. Sprickor i bakre delen av sitsarna.

Formgivare

Utropspris
15 000 SEK