Teak. Rektangulär form med uppsvängda kanter. Brännmärkt. Längd 122 cm, bredd 82 cm, höjd 53 cm.
Bruksskick. Ställvis blekt. Ställvis slitage med bl.a. kantlist som separerat från skiva. Märken.