BONADSMÅLNING, Halland, 1800-talets första hälft, målad på båda sidor.

Målad på duk på båda sidor. Ena sidan tillskriven Anders Svensson, med fyra indelade scener ur Luk. 15 kap; Matt. 15; Matt. 20 samt "upphögde ormen i öknen. Den andra sidan tillskriven Johannes Larsson. 96x159 cm.

Färgbortfall. Slitage. Beskuren. Hål. Hanteringsveck. Lagningar.

Jämför Johannes Larssons måleri:
https://digitaltmuseum.se/011023751953/allmogemalning

Jämför Anders Svenssons måleri:
https://digitaltmuseum.se/011023690672/bonad

Utropspris
7 000 SEK