Yoshiiku

(Japan, 1833-1905)
Yoshiiku
(Japan, 1833-1905)

YOSHIIKU, färgträsnitt, Japan 1850-tal.

"Barnes Sumo" Dagmått 32x21 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Från Göran Flyxes samling.

Utställd på Östasiatiska Museet Stockholm 1992- "Sumo i japanska träsnitt Göran Flyxes samling. S. 50 i katalogen.

Utropspris
3 000 SEK