KAFFESERVIS, 55 delar, porslin, "Blå Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark.
22 kaffekoppar med fat
3 gräddkannor
sockerskål med lock
2 kaffekannor
2 vaser, 13-22 cm
2 kakfat 25 cm
2 kakfat på fot.
18 assietter, 18 cm
1 skål
1 cigaretthållare.
Smärre slitage.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer