SERVISDELAR, 59 delar, porslin, "Blå Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark.
12 mattallrikar, 24 cm
10 mattallrikar med kräftmotiv, 24 cm
10 förrättstallrikar, 22 cm
15 djupa tallrikar, 21 cm
2 uppläggningsfat, 26 cm
3 uppläggningsfat, olika storlekar
2 terrin med lock
1 såssnipa
Smärre slitage.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer