Oval form. Delvis godronnerad. Reliefdekor av bladverk. Hänklar med dekor av lejonmaskaroner. På fyra ben i form av claw and ball. Längd 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Bristningar. Invändig beläggning.