Cremekopp med lock höjd 8 och kanna med lock höjd 24 i polykroma färger mot vit fond. Såssnipa höjd 14 i underglasyrblått.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall i dekoren. Omfattande lagning i hänkel på såssnipa.