Dekor i underglasyrblått. Fyra bärtallrikar och två underfat från 1700-talet samt ett skålfat från 1800-talet. Diameter 13- 18 cm.
Bruksslitage. Nagg. En med färgbortfall av guldfärg. En del med spricka.