Dekor i underglasyrblått. Ett fat med dekor av krigsscen, ett skålfat med dekor av flöjtspelande figur på buffel samt en skål med dekor av drakar. Diameter 20- 33,5 cm.
Bruksslitage. Nagg. Skålen med spricka. Glasyrmistor.