JONAS BOHLIN, kaffeservis, 11 delar, porslin, "Qvint", Rörstrand.
Dekor av blomma i silver och blått.
10 kaffekoppar med fat
Sockerskål
Obetydligt ytslitage.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer