Tre stolar med lösa sitsar, soffa med nedfällbara kortsidor och förvaring samt bord med klaffar. Skuren och genombruten dekor, soffan och bordet daterade 1906. Stolars sitthöjd ca 43 cm, total höjd ca 107 cm. Soffans längd 153 cm. Bordets längd 104 - 197 cm, bredd 74 cm, höjd 74 cm.
Slitage, ställvis omfattande. Senare klädsel. Soffans ena sida går ej att fälla ner. Någon skruv saknas. Mindre skador. Fläckar.