Fanerat med mahogny. På tredelad pelarfot med skuren dekor. En låda i sarg samt uppfällbar skiva med underliggande fackinredning. Längd 48 cm, bredd 40 cm, höjd 73 cm.
Bruksslitage. Ställvis blekt. Märken. Skador, sprickor och lagningar. Instabilt. Dekorbortfall. Nyckel saknas.