ELIS BERGH, glasservis, 27 delar+1, 1900-talets första hälft.
Bestående av:
10 vinglas, höjd 12 cm.
10 sherryglas, höjd 8 cm.
6 selterglas, höjd 8 cm.
1 karaff, höjd 21 med knopp 28 cm.
1 slipad vas från Boda, höjd 18 cm.
Nagg i ett av sherryglasen och ett av selterglasen. Minimalt nagg undertill i knoppen på karaffen. Bruksslitage.