STOLAR, 4 stycken, den sk. svenska modellen, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Lackerade med genombrutna ryggbrickor krönta av rosor. Kannelerade kopplade ben med hörnfleruroner. Lösa stoppade sitsar klädda med randig/blommig textil. Sitthöjd 47 cm.

Bruksslitage med kantnagg. Märken delvis med visst färgbortfall och sprickor.

Utropspris
4 000 SEK