Dekor i guld och färg av bl.a. blad och blommor mot en vit fond. Två terriner, 19 mattallrikar Ø26, nio djupa tallrikar Ø25,5, tio mindre tallrikar Ø22, 12 assietter Ø17, en såssnipa, fyra serveringsfat
Bruksslitage med fläckar och ställvis bleknade färger. Nagg och sprickor i delar av servisen.