Ett av ek, med beslag av gulmetall samt nyckelhål av ben. Med tre flaskor. Längd 22. Bredd 13. Höjd 22,5 cm.
Ett fanerat med mahogny och intarsiadekor. Beslag av gulmetall. Nyckelhål av pärlemo. Längd 23,5. Bredd 12. Höjd 22 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Repor. Märken. Fanerskador.