BORD, 1800-talets första hälft.

Mahogny samt mahognyfaner. En låda. Raka avsmalnande ben. Brännstämplat P under krona. Längd 79, bredd 57, höjd 69 cm.

Slitage. Repor. Lagningar. Lås saknas.

Enligt uppgift tillhört Storhertig Peter af Oldenburg.

Utropspris
4 000 SEK