Mahogny samt mahognyfaner. En låda. Raka avsmalnande ben. Brännstämplat P under krona. Längd 79, bredd 57, höjd 69 cm.
Slitage. Repor. Lagningar. Lås saknas.
Enligt uppgift tillhört Storhertig Peter af Oldenburg.