MEDICINSK LÄROBOK, troligen Tibet, 1800-tal.

Papper av palmblad, pärmar, innehåller buddhistisk text, längd 48 cm.

Slitage, revor, fläckar, märken, färgbortfall.

Proveniens

Enligt uppgift i samband med säljarens läkarexamen 1983 av Sven-O Andersson, journalist. Han var med familjens far Ulf Brandell, utrikesredaktör på DN, inbjuden journalist till en rundresa i Kina 1966.

Utropspris
2 000 SEK