BÄGARE, silver, Johan Andersson Starin (1723-1756), Stockholm 1746.

Med graverad dekor och text "Till min guddotter Sigrid Magdalena Mandelin från G. Mannerheim". Invändigt förgylld. Höjd 10 cm.

Konditionsrapport

Slitage.

Proveniens
Gåva av Carl Gustaf Mannerheim till gudottern Sigrid Magdalena Mandelin
Placering
Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V9

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Joachim Borgström

    Joachim Borgström
    Specialist klassisk konst, möbler, konsthantverk och silver

    joachim.borgstrom@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 500 EUR

    Slutpris

    740
    EUR
    7 564 SEK
    853 USD

    Budhistorik (18 bud)
    3A16 jan 7:31740EUR
    416 jan 7:31720EUR
    3A16 jan 7:29700EUR
    Acceptpris på 400 EUR uppnåddes