Burformad stomme i bronserad metall klädd och behängd med pärlor och droppar i gröntonat samt klart glas. Avslutande slipat klot nedtill. Sex elektriska ljuspunkter. Höjd ca 70 cm.
Ej funktionstestad. Bruksslitage, nagg och sprickor. Glas saknas, några medföljande.