TAKLAMPA, 1900-talets tredje kvartal.

Burformad stomme i bronserad metall klädd och behängd med pärlor och droppar i gröntonat samt klart glas. Avslutande slipat klot nedtill. Sex elektriska ljuspunkter. Höjd ca 70 cm.

Ej funktionstestad. Bruksslitage, nagg och sprickor. Glas saknas, några medföljande.

Utropspris
4 000 SEK