BORSTAR 4 st, TESILAR, 2 st samt ett NÅLFAT, silver, 1800-tal.

Borstar av G Folcker Stockholm 1830 och ca 1860, A Lundqvist Stockholm 1854, CF Palmgren Stockholm 1852. Längd 13-14 cm.
Nålfat av OW Kjellberg Västerås ca 1860, längd 11 cm. Tesil av JE Åhlen Sala 1848, diameter 6 cm, samt tespindel av S Westerstråhle Stockholm 1805, längd 18 cm. Vikt totalt 271 gram.

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage. Lagningar på nålfat.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Lisa Mothander

    Lisa Mothander

    lisa.mothander@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss