MATGRUPP, 9 delar, delvis Carl Malmsten, "Ulfåsa", Bodafors, 1900-talets andra hälft.

Åtta stolar av Carl Malmsten, modell "Ulfåsa", med genombrutna ryggar och lösa klädda sitsar, brännmärkta. Bord ej märkt, diameter 120 cm, höjd 74 cm. En iläggskiva à 49 cm.

Bruksslitage och smärre fläckar. Mindre torrspricka.

Utropspris
4 000 SEK