Senempire. Förgylld och patinerad brons. Längd 27 cm. Bredd 10 cm. Höjd 30 cm. Nyckel samt pendel finns. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. En tassen sitter löst. Urtavla med skador.