Konst Contemporary
1098617
Mike Walsh
(Född 1948)
Mike walsh, silkscreen på duk, signerad och daterad -90 a tergo.

MIKE WALSH, silkscreen på duk, signerad och daterad -90 a tergo.

"Last disaster 7 (The Funeral of Andy Warhol)". Duk 220 x 182 cm.

Proveniens

Bistborno Gallery, Malmö.

Övrigt

Mike Walsh rörde sig i kretsen kring Andy Warhol och hans studio The Factory. 1986, ett år före sin död porträtterade Warhol sin vän och kollega Mike Walsh i ett porträtt utfört i silkscreen, hans signaturteknik.
Fotografier från Warhols begravning utgjorde förlagan till en serie verk som Walsh skapade på 1990-talet med tydlig inspiration från Warhols verk ”Gangster Funeral” (1963). Walsh gav dem titeln ”The Last Disaster” och refererar till Warhols svit med målningar från 1960-talet kallade ”Death and Disasters” där Warhol utgick från tidningsurklipp med bilder på bilolyckor, dödsoffer, atombomber och elektriska stolen.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57

Utropspris
28 000 SEK