BRICKBORD, Firma Svenskt Tenn, samtida.
Underrede "Sunday Noon" av plast formgivet av Margot Barolo och Märta Friman. Bricka med mönster Vegetable Tree formgivet av Josef Frank på 1940-talet. Diameter 60. Höd 52 cm.
Smärre slitage.