SALONGSBORD, med skiva från Kalmar Fajans, bemålad av John Sjöstrand, 1900-talets första hälft

Mahogny. Rund form. Kannelerade och nedåt avsmalnande ben, kopplade med underliggande hyllplan. Skiva med målad dekor i form av landskap. Signerad och daterad "John Sjöstrand 1930". Diameter 58, höjd 64

Bruksslitage med bland annat något lös sarg kring bordsskiva. Märken och repor i stomme.

Utropspris
3 000 SEK