FOHUNDAR, ett par, keramik. Kina, 1900-tal.

Glaserad gods, avbildar sittande fohundar på piedestal, höjd 30 cm.

Slitage, bränningssprickor, en hund med spricka på kroppen.

Utropspris
2 000 SEK