BORDSPENDYL, Frankrike, tidigt 1900-tal, märkt Fabrication Francaise.

"AMOUR et PSYCHE"
Bronserad, på marmorsockel med fyra mässingsfötter.
Emaljerad urtavla, beslag av gulmetall.
Pendel finns. Nyckel saknas.

Längd 54 cm, höjd ca 57 cm, djup ca 25 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Nagg.

Utropspris
5 000 SEK