Målad skiva och valnötsfaner. Fem lådor, beslag av mässing. En gavel med uppfällbar klaff. Märkt. Längd 105-135. Bredd 71. Höjd 78 cm.
Senare målning. Slitage. Senare beslag. Repor. Märken. Nyckel saknas.