Stomme av trä med handtag och beslag av mässing. Invändigt med förvaringsfack, fast spegel med bild samt tre låsbara metallskrin. Längd ca 69. Bredd 40. Höjd 22 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Anlupet glas. Hackmärke. Mindre rostangrepp inuti metallskrinet. Två av de inre lådorna svåröppnade.