Lockets utsida och invändigt klädd med canvas. Märkt "d M", sannolikt för familjen de Mare. Fronten med metallbyglar. Längd ca 70, bredd ca 43, höjd ca 44 cm.
Slitage, fläckar, smärre skador.
Enligt uppgift tidigare adelsfamiljen de Mare, Ankarsrums bruk.