Fanerat med betsat lövträ. Uppfällbar bordskiva med bakomvarande lös låda med fack. Dekor av stiliserade lövverk, voluter samt claw-and-ball-fötter. Längd 51 cm, bredd 34 cm, höjd 71 cm. Nyckel finns.
Slitage. Delvis krackelerad yta. Spricka i faner. Delvis blekt.