Bricka från Gewe, Malmö, 1962, två tesilar, Peru samt Carl M Cohr, Danmark, sockertång från Gewe, Malmö, 1943, kakspade med svenska importstämplar samt soppslev från Göteborg, 1799. Två handtag i trä. Längd 9- 37 cm. Vikt 347 g.
Bruksslitage. Soppsleven med skador samt lagning.