Underglasyrblå mot vit fond. Motiv av blommor och flodlandskap. Hänklar i form av kaninhuvuden och lockknopp i form av granatäpple. Mått 33 x 23, höjd 20 cm
Omfattande slitage med genomgående spricka i kropp samt flertalet i lockknapp. Senare omfattande lagning av nämnda slitage.