Fanerad med olika lövträslag. Dekor av intarsia, Övre del, skrivlucka med bakomliggande låd- och fackinredning. Undertill, två lådor. Beslag i metall. Svängd front och svängda ben. Längd 84, djup 34, höjd 86 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Delvis maskstungen. Märken. Sprickor.