CHIFFONJÉ, sengustaviansk stil, 1800-talets slut

Fanerad i mahogny med mässingsbeslag. I överkant en låda, nedanför nedfällbar skrivskiva med bakomliggande lådinredning. Undertill tre lådor. Nedåt avsmalnande kannelerade ben. Höjd 136 cm, längd 105 cm, djup 48 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Smutsig. Märken. Repor. Skador, lossnad låskolv, samt går ej att låsa lucka

Utropspris
2 000 SEK