SKRIVBORD, 1800-talets första hälft

Bemålat trä. Löst sittande rektangulär skiva. Vardera sida med två lådor. På åtta, nedåt något avsmalnande ben. Längd 126, bredd 91, höjd 76 cm

Bruksslitage. Färgbortfall, märken och repor samt avnötta partier. Delvis maskstungen och smutsig. Sprickor ställvis djup och långgående. En låda saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
10 000 SEK